SUPER HIPER MARKETY

Temat poświęcony rozwojowi miasta, gminy i powiatu Krasnystaw.

Moderator: Ateison

BOB

SUPER HIPER MARKETY

Postautor: BOB » pn gru 01, 2008 9:38 pm

Nasze miasto rozwija się w "tempie zastraszającym" , jak grzyby po deszczu po deszczu wyrastają nowe lub zmieniają swoje oblicze kolejne markety, centra handlowe, tuż tuż za górką zmierza w naszym kierunku market budowlany, ho ho jeszcze się może doczekamy Manhattanu nad Wieprzem. Pytanie czy Krasnystaw tego potrzebuje, a co co z mikroklimatem tworzonym przez nasze małe solidne firmy???

sorel21
Kontaktowanie:

Re: SUPER HIPER MARKETY

Postautor: sorel21 » wt gru 02, 2008 9:04 am

Pytanie czy Krasnystaw tego potrzebuje ???

Potrzebuje, nie potrzebuje. Stały się one jednak trwałym faktem naszej rzeczywistości.. Ludzie tam kupują i będą kupowali - i tu właśnie można się doszukiwać owej potrzeby. Potrzeba owa wynika z niższych cen produktów katalogowych (co nie zawsze musi mieć odbicie z cenami na półkach), oraz z pewnych udogodnień i możliwości jakie dają zakupy w sklepach wielkopowierzchniowych (np. różnorodność towarów). Ludzie też ulegają telewizyjnej reklamie na którą jest stać wielkie sieci.. To z punktu widzenia czysto konsumpcyjnie nastawionej jednostki..

Z punktu widzenia miasta jako organizmu - jak również dobra jego mieszkańców, super i hipermarkety stanowią rzecz niekorzystną. Wbrew mniemaniu jakoby stanowiły one element - wskaźnik rozwoju, korporacje handlowe przyczyniają się do wyniszczenia szeroko pojętej lokalności.. Co oczywiste w wyniku konkurencyjności wyniszczają lokalny handel.. ale to nie wszystko mają one wpływ na sektor handlu hurtowego, a nawet produkcji. Co do ostatniego przypadku, a więc produkcji- przykładowo owoce - jabłka które stanowią w dużej mierze produkty lokalne zostaną w mniejszym lub większym stopniu wyparte przez te sprowadzane przez sieci z zupełnie innych obszarów świata.. W ten sposób produkcja ma mniejsze zapotrzebowanie. przy jednoczesnym wzroście jej kosztów - a obniżeniu ceny samego produktu. Szacuje się że na jedno miejsce pracy stworzone w super markecie przypada nawet od 5 do 8 których ubywa w lokalnym handlu hurtownictwie..

Ważną kwestią jest również fakt że korporacje handlowe wywożą swoje zyski za granice, podobnie dzieje się z podatkami które również odprowadzane są w innych krajach kontynentu (z wyjątkiem tych lokalnych np. p. gruntowy). Podczas gdy pieniądze wydawane lokalnie (przynajmniej przez jakiś czas) pozostają w mieście.. Chociaż będąc szczerym zwrócę uwagę na fakt że wielu kupców robi swoje zakupy w hipermarketach..

Sam osobiście rygorystycznie nie kupuję w "super"hiper marketach.. - i czuję się lepiej :mrgreen: -tudzież dziwi mnie fakt (nieoficjalnego) uznania przez Stowarzyszenie Kupców Krasnostawskich mojej osoby jako "wroga lokalnego handlu" :lol: :lol: :lol: Najlepsze jest to że oni sami korzystają notorycznie z dużych sieci.. Denerwuje mnie fakt gdy kupuje mleko sojowe "u Runa" i słyszę że on przywiózł je z makro!! (zresztą dla tego go już nie kupuję) ale to już proceder notoryczny i chyba nie do ominięcia.. Sami kupcy (poza fasadą koalicji w postaci stowarzyszenia mającego na celu troskę o wspólne ekonomiczne dobro (np. zwalczanie podatków, czy organizacja ruchu) niejednokrotnie też najchętniej wzajemnie wybiliby się. W myśl "starego przysłowia ludowego" Kapitalizm kanibalizm - pożerasz innych albo jesteś pożerany..

podsumowując
Nasze miasto rozwija się

Taki rozwój to niedorozwój..

Kupujcie gdzie chcecie.. wasze pieniądze kształtują świat..

czublo
Kontaktowanie:

Postautor: czublo » wt gru 02, 2008 7:46 pm

Hipermarkety mi osobiście nie przeszkadzają, tym bardziej, że są praktycznie za miastem.Super, że biedronka jest tak blisko, bo kawał mojego życia studenckiego opierało sie na VIP:
"piwo dla ludzi z charakterem, którzy wiedzą co jest w życiu naprawde ważne i wiedzą jak to osiągnąć"
a kupcy krasnostawscy to z tego co słyszałem panowie, którzy podczas relaksu w saunie na swoich konsumentów mówią... zjadacze, czy coś takiego.
PZDR <ok>

Bobo

Postautor: Bobo » wt gru 02, 2008 11:01 pm

Po krótce pozwolę sobie nie zgodzić się z tezą że markety wyniszczają drobny handel. One tylko zmniejszają jego zyski. A to jest subtelna różnica. Czy ktoś może mi podać przykład bankructwa w bieżącym roku jakiegokolwiek sklepu w miasteczku? Co do inwestowania to może potrafi ktoś podać jakąkolwiek inwestycję stowarzyszenia kupców, albo grupy kilku handlowców w ostatnich dwóch latach w naszym grodzie? Natomiast z pewnością znajdzie się wielu, którzy podadzą formy i sposoby inwestowania przez nich w Lublinie czy w stolicy. Myślę, że nie można nazywać handlem zakupów w makro i sprzedawania towarów we własnych sklepach z odpowiednią marżą. To jest po prostu element lichwiarstwa.

Market FUN

Postautor: Market FUN » czw gru 11, 2008 9:07 pm

A ja tam lubię markety w każdym tego sowa znaczeniu i już. To wy drobni handlarze wyniszczacie nasze portfele - TRAGEDIA!!!! Centy walicie jakie się wam podobaj. Dla przykładu pojechałam w lecie na Chmielną kupić coś na grilla, mięcho kopiłam, ruszyłam dalej w poszukiwaniu węgla/brykietu itp. - co znalazłam Węgiel ARO z makro w cenie 8.5zl a w makro zdaje się 5zl świństwo!!!!!! nie chcemy was drobni ciułacze CHCEMY MARKETÓW!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! DUŻO DUŻO DUŻO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Awatar użytkownika
meggie
Kontaktowanie:

Postautor: meggie » czw gru 11, 2008 10:11 pm

Mylisz się Bobo
Makro- to nie jest market dla każdego. Ja miałam działalność a na zakupach w Makro można było dobrze zarobić. Widzisz nie każdego jest stać pojechać tam i zrobić zakupy za gotówkę na
6 tysięcy złotych a ja tak robiłam. Dlatego nie traktujmy sieci Makro jako marketu dla detalu. Tylko osoby z działalnością mogą robić tam zakupy a że rodziny pożyczają innym karty to inna sprawa. Potem łażą takie mendy po hali a w koszyku wędlina w plastrach, 5 marchewek i oni na zakupy przyjechali :lol:
Co do kupców to się z Tobą zgodzę ;) . Należałam do stowarzyszenia i dzięki Bogu że mnie już tam nie ma. Banda alkoholików i każdy ciągnie w swoją stronę. A jak przyjdzie do wyborów to pchają się gdzie tylko się da na listy żeby tylko swoich do Rady Miasta wsadzić. Już teraz jest taki mały skrzacik od dywaników. Rany jak ja gości anie trawię. Zakłamane to. :twisted:
Ale widzisz ja zlikwidowałam działalność pytanie dlaczego? Bo sieciówki prędzej czy później wygrają z lokalnymi sklepami a koszty utrzymania są tak duże że w pewnym momencie zarabia się tylko na nie.
Zus właściciela to ok 800,00 + podatki (dochodowy, Vat, od nieruchomości) Opłaty (telefon, czynsz, prąd, ogrzewanie) I naleci a ludziom czyli potencjalnym klientom wcale nie przybywa w portfelach.
Nie mam nic przeciwko marketom. Tylko szkoda mi ludzi którzy tam pracują. Bo są wyzyskiwani. Siedzą tam za marne grosze. Ale co zrobić Krasnystaw to zadupie rynku pracy.
Władze prędzej powinny zabiegać o jakieś sensowne inwestycje dające miejsca pracy a nie o nowe markety. Choć powiem Wam że jak się dowiedziałam ile zarabiają przeciętni pracownicy w Urzędzie Miasta to ja wolę pracować w sklepie za ladą niż za takie grosze siedziec na tyłku
Uffff ale walnęłam wypracowanie :oops:

myszka

Postautor: myszka » wt sty 06, 2009 11:38 pm

Hej,

czy ktos z Was moze mi powiedzec coś wiecej na temat budowanego pasażu handlowaego między dwoma marketami znajdujacymi się w mieście. Może wiecie jaki tam jest ruch? Czy dużo osób z Urkainy robi ta zakupy?
dzieki wielkie za informacje.

szczekarzew
Kontaktowanie:

Postautor: szczekarzew » śr sty 07, 2009 4:19 pm

Myszko myślę, że Ukraińcy robią podstawowe zakupy bliżej granicy, a jeżeli już przyjeżdzają do Krasnegostawu to raczej nie na zakupy, Lublin jest ich zakupowym centrum

Wróć do „PLANY ROZWOJOWE MIASTA I OKOLIC”